Baset – melancholický miláček

23 Kvě

Baset – melancholický miláček

Vyžaduje tolerantní přístup a hodně trpělivosti při výchově. V bytě pouští dost slin a má sklony k přibírání. Poměrně časté jsou zdravotní problémy (páteř, klouby, oční víčka).

pes baset

Velikost a stavba těla

Pokud se mluví o basetovi obecně, mnozí myslí na plemeno basset hound. Co se týče hmotnosti, je nejtěžším zástupcem skupiny basetů. Pes může dosáhnout výšky až 38 cm. Celkově má ​​velmi dlouhé tělo a působí nízkým dojmem. Má krátké a hrubé končetiny, a i tlapky jsou tučné a těžké. Americký typ bassetového psa je něco kompaktnější a není tak mohutný jako anglický typ. Srst baseta je hladká a hustá. Neměla by být ani drsná, ani jemná. Je přípustné několik zabarvení.

Povaha a temperament

Basetovi se připisuje dobromyslnost, vrozený klid a někdy i trochu tvrdohlavosti. Je mírný a přátelský, vyznačuje se však i jistou nechutí k absolutní poslušnosti.

Vhodné prostředí

Původně je baset loveckým psem na malou divokou zvěř. Pokud mu dopřejete dostatek pohybu, tak bude vynikajícím rodinným psem, který dokáže žít i v menším bytě. S jinými psy a dětmi má baset nekomplikovaný, přímo až přátelský vztah.

Původ

Už od 13. a 14. století chovali v Anglii a ve Francii těžší krátkonohé psi, které měli pronásledovat zvěř v těžko přístupném terénu a být přitom tak pomalí, aby jim myslivci stačili. Dnešní mohutní a těžcí baseti jsou však výsledkem úsilí britských chovatelů, které s užitkovostí nemělo nic společného a datuje se od poloviny minulého století.
ležící baset

Popis

Nízkonohý, ale velmi statný a mohutný pes dlouhého tělesného rámce. Hlava velká a klenutá, s výrazným týlním hrbolem a s množstvím vrásek, které mu dávají charakteristický melancholický výraz. Uši nízko zavěšené, velmi dlouhé (alespoň po konec čenichu), sametové. Krk svalnatý, delší, s výrazným lalokem. Nohy krátké s masivními tlapami. Tělo dlouhé, hrudník ne přehnaně hluboký, hřbet široký a rovný. Ocas delší, u kořene silný, postupně se zužující. Srst hladká, hustá, ale ne jemná. Barva většinou trikolóra (bílo-černo-rezavá) nebo dvojbarevná, připouštějí se však i všechny ostatní barvy, které se vyskytují u honičů. Velikost: Kohoutková výška 35-38 cm. Hmotnost 20-30 kg.

 

Baset – melancholický miláček
3.3 (66.67%)3

By