Budování permakulturní zahrádky může být i zábava

4 Čvc

Budování permakulturní zahrádky může být i zábava

Základními principy permakulturního zahrádkaření jdou ruku v ruce s moderními trendy společnosti, patří mezi ně:
· Postupné zlepšování kvality zeminy skrz pěstování vlastní potravy
· Využití každého volného prostoru včetně toho vertikálního
· Implementace systémů, které napomáhají zadržet vláhu v zemi
· Optimalizace produkce bez použití chemických postřiků a syntetických hnojiv
Pokud alespoň s některým z těchto konceptů souzníte, zvažte založení takovéto zahrady. Jak na to?
pěstování zeleniny
1. Začněte na papíře
Důležitou součástí je samozřejmě samotný design, zvlášť potom, pokud máme omezený prostor. Nejprve si tedy celý prostor rozdělte do jednotlivých zón – nejblíž k domu sadíme rostlinky, které nejčastěji používáme (např. bylinky). Při výsadbě stromů zvažte, zda mohou svými kmeny podpořit i další rostliny, které by se po nich pnuly vzhůru. Alternativně také existují různé chytré aplikace pro plánování záhonů a plodin.
2. Vyberte si záměr
Chcete vyprodukovat co nejvíce nebo co nejméně zalévat nebo vybudovat zahrádku, která se bude starat sama o sebe? Vyberte si z množství záměrů a podle toho se orientujte dále.
3. Sepište si seznam zeleniny/ovoce, které často kupujete
Je asi hloupost sadit 30 sazenic rajčat a pouze jeden řádek mrkve, pokud často vaříte vývar a zároveň úplně nemusíte saláty nebo rajskou omáčku. Vyberte si množství rostlin, které budete schopni zpracovat a zkonzumovat plus nějaký nadbytek v případě napadení parazity nebo jiných rizik.
4. Zasaďte dle plánu
5. Hnojte a starejte se
Pro hnojení se v permakulturním pěstitelství využívá vlastní kompost nebo živočišný hnůj. Plevel nebudete muset tak často plít, pokud na holou zem pořídíte mulč. Může se jednat o rozdrcenou kůru, hromadu posekané trávy nebo rozdrcených listů. Zároveň tak zabráníte nadměrnému odpařování vody ze země.
kaktusy s květináčku
6. Sklízejte a zpracujte
Na konci sezóny skliďte svůj úspěch a nezapomeňte zeleninu vhodně uskladnit nebo zpracovat, aby veškerá vaše práce nepřišla vniveč.
7. Rotujte a opakujte
V zimě, když zrovna nezahrádkaříte, sedněte si k papíru a navrhněte si nový design pro příští sezónu. Je nutné různé druhy rostlin rotovat, jelikož každá hraje jinou roli v kontextu půdní výživy.

By