Hypotéka pro každého?

16 Lis

Hypotéka pro každého?

Hypotéky jsou už dlouhá léta hlavní úvěrové produkty většiny bank. Není se čemu divit, jsou to právě hypotéky, které do státního rozpočtu přináší nemalé finanční výnosy. Hypotéka je výhodná i pro druhou stranu, tedy pro samotného žadatele. V posledních letech se tak stávají velmi oblíbeným úvěrovým produktem. Pojďme si postupně představit jejich výhody.

puzzle dům

Hypotéku si mnoho klientů sjednává na několik desítek let, je tedy v celku logické, že úvěrová sazba tu musí být nastavená jinak, než je tomu u běžných úvěrů. Zatímco u běžných spotřebitelských úvěrů začíná úroková sazba okolo 6%, hypotéky jsou v tomto směru daleko vstřícnější. Jejich úroková sazba se pohybuje kolem 3%. Splátky si povětšinou může klient rozdělit tak, jak je v jeho finančních možnostech. Hypoteční úvěr tak můžete splácet 10, 20 v některých případech i 30 let. Tady se však nabízí otázka, zda je dobré být po většinu produktivního života zatížen hypotékou.

podpis smlouvy

Pokud se zrovna nejedná o americkou hypotéku nebo americkou nebankovní hypotéku, ale o běžný úvěr na bydlení, je potřeba počítat i s dalšími omezujícími podmínkami, které mohou při neznalosti úvěrového trhu mnohé zaskočit. Jednak je potřeba počítat s faktem, že čerpání peněz může být jen za účelem, které ve smlouvě přesně vytyčuje banka. Ve většině případů se tedy jedná o koupi nemovitosti, rekonstrukci či stavbu. Některé banky navíc peníze uvolňují peníze z úvěru postupně dle jednotlivých etap stavby. Což také nemusí být pro každého zrovna přijatelné.

V případě, kdy nechcete být příliš svazováni podobnými restrikcemi, je na pováženou, zda nezvolit raději jiný úvěrový produkt. Jednou z možností může být už dříve zmíněná americká hypotéka. Její výhodou je hlavně její benevolentnost. Chcete cestovat, studovat nebo plánujete rekonstrukci? Tak právě americká hypotéka vám k vašemu snu může velmi snadno dopomoct.

By