Maca – kouzelná rostlina

14 Kvě

Maca – kouzelná rostlina

Maca, nebo chcete-li Lepidium meynii, je rostlina pěstovaná v Jihoamerických Andách. Můžete ji rovněž znát pod názvem peruánský ženšen. V místě svého výskytu je běžně používána jako potrava, má však i léčebné účinky. Ty se získávají především z kořenu Macy, který obsahuje esenciální aminokyseliny tělu tolik prospěšné, spoustu vitamínů, vápník, železo, draslík, uhlovodany, vlákninu, a mnoho dalšího. Jaké jsou její účinky, a kde ji sehnat?

bylinný čaj

Maca v boji proti neplodnosti

Maca je často využívána v boji proti neplodnosti, a to jak u mužů, tak i u žen. Obsahuje totiž fytoestrogeny, které se podílejí na harmonizaci menstruální cyklu. U mužů pak posiluje přirozenou sexuální touhu, výdrž, a rovněž erekci.

Psychické zdraví

Maca se také využívá k léčbě stresových poruch, které jsou často způsobeny nedostatkem vitamínů a minerálů. Má úchvatné účinky na psychickou pohodu, vyrovnanost, a rovněž je dobrá v boji s únavou.

Lepší sportovní výkony

Dalším benefitem užívání Macy je zlepšení sportovních výkonů. Díky vysokému obsahu pozitivně účinkujících látek podporuje růst svalové hmoty, a také celkovou fyzickou vytrvalost. Dodává energii a poskytuje tělu potřebnou regeneraci, tudíž ji užívá jako doplněk stravy velké množství aktivních sportovců.

žena běhá

Kde ji sehnat?

U nás se Maca sice nepěstuje, můžete ji však sehnat v různých formách. Pro ženy jsou pak ideální čaje, které lze zakoupit například v lékárně, a slouží k úpravě menstruačního cyklu, v případě, že žena nemůže otěhotnět. Účinky maca čaje působí dobře i na psychiku, a tak není od věci dát si každý den alespoň šálek čaje z Macy. Muži bojující s potížemi s erekcí pak nejčastěji využívají Macu v tabletách, kde je v kombinaci s dalšími bylinkami upravena tak, aby co nejlépe posilovala erekci. Sportovci si ji pak kupují v prášku, který lze rozmíchat ve vodě, jogurtu, či jiném jídle, a je ideální dát si vždy na snídani.

By