Úklid po malování

6 Kvě

Úklid po malování

Uklidit prostory po malování je někdy obtížnější a zabere více času než malování samotné. Navíc je to asi jen pro málokoho radostná práce. Co naplat, udělat se ale musí.
S úklidem si výrazně můžeme pomoci již před samotným malováním. Pokud nebudeme zbytečně šetřit každou korunu a zakoupíme kvalitní folii a pásky v dostatečném množství. Tyto dva materiály jsou alfou a omegou rychlosti úklidu po malování. Dá se dokonce i tvrdit, že pokud si dáte na zakrývání nemalovaných ploch záležet, můžete se úklidu a mytí skvrn vyhnout zcela.
barva na plechovce
Jak to tedy provést, aby úklid zabral co nejméně času a energie?
Především folii opravdu přepečlivě upevněte na vše, co nemá být malováno. Oblepte rámy oken a dveří. Pečlivě folii přichyťte k parapetům. Malířskou lepicí páskou, přelepte všechny vypínače, vstupy antén a zásuvky. Totéž udělejte, pokud máte ve zdech nějaké větrací průduchy.
Pokud máte pokoj úplně vystěhovaný a prázdný zakryjte podlahovou krytinu. Opět pomocí pásky přichyťte folii po všech stranách místnosti. Nevynechejte žádný výklenky či atiky. Můžete zkusit folii v různých místech plochy pokoje proříznout a získat tím prostor, kudy vytlačíte vzduch, který se pod folií drží. Zároveň v tomto místě přichytnete pomocí pásky folii k ploše podlahy. Zamezíte tím shrnutí folie a následnému uvolnění od stěn.
Po vymalování pokoje je rozhodující abychom folii a další krytí uvolnili co nejdříve. Při strhávání folie dávejte ještě pozor, aby barva, která se na ní nahromadila, z ní naší manipulací neskápla na podlahu či nábytek. Pokud se podaří folii uklidit ještě v době, kdy barva ještě nestačí zaschnout, bude umytí potřísněných míst velice jednoduché.
malíř pokoje
Pokud necháme úklid po malování na druhý den, bude souboj se zaschlými kapkami barvy už velice obtížný. Kvalitní malířské barvy se vyznačují vysokou přilnavostí. Mají také tu vlastnost, že zaschlá barva jde v podstatě jen velice obtížně znova rozpustit vodou. Proto větší zaschlé kapky nejdříve narušíme nějakou ostrou škrabkou. Při této práce musíme být velice opatrní, abychom čištěnou plochu natrvalo nepoškodili mechanicky.
Takže shrnuto a podtrženo. Při malování je důležité předem myslet na pořádek, dbát na prevenci a pečlivě si vše připravit. V takovém případě, bude malování bytu radostí.

By