YouTube, koníček nebo zaměstnání?

12 Čvn

YouTube, koníček nebo zaměstnání?

YouTube je v dnešní době snad stejně známý pojem jako třeba Google nebo Facebook. Jednoduše ho zná každý a používáme ho více či méně často všichni. Internet dal lidem mimo jiné nové možnosti, jak vydělávat peníze a YouTube patří mezi nejoblíbenější nástroj, jak peníze relativně snadno získat.

video promítačka

Lidé tvořící obsah na YouTube za účelem vydělat nějaké peníze se nazývají Youtubeři, a hlavně v cizině se jedná o velmi dobře placenou práci. Youtubeři získávají peníze za počet shlédnutí, tak za shlédnuté reklamy, které do videí vkládají a v neposlední řadě také za product placement. Tedy vložení nějakého výrobku do svého videa, za což jim firma, která daný produkt prodává přímo zaplatí. Tato forma je velice efektivní a díky tomu jsou Youtubeři velice dobře placení.

Zajímavý byl ale průzkum mezi Youtubery, který se zabýval, jakou mají motivaci k tvorbě nového obsahu. Překvapivě velké množství respondentů uvedlo, že je YouTube sice živí, ale jejich primární motivace je dělat co je baví a to, že za to dostanou zaplaceno je pro ně příjemný bonus. Velké množství Youtuberů tak funguje spíše jako komici nebo pouliční umělci, kteří si svojí prací vydělávají, ale primárně jim jde o to vytvářet hodnotný obsah. Na druhou stranu našlo se i poměrně vysoké procento, které YouTube přilákal jen díky vidině vydělat si a považují ho za jednoduchou cestu k slušnému množství peněz.
logo youtube a muž

Jak je tedy vidět i na lidi, kteří dokáží vydělat peníze na internetu a přímo na YouTube by mělo být nahlíženo jako na osoby, kteří se nějak musí živit a jejich práce by neměla být nějak zlehčována. Tvorba kvalitních videí totiž nekončí po natočení daného videa, ale je zde ještě dlouhá cesta, která by mohla připomínat filmovou produkci. A i když se najdou tací, co svůj obsah vytváří jen kvůli penězům, je třeba se zamyslet nad tím kolik lidí dělá víceméně nesmyslnou práci, co je k tomu třeba ani nebaví. Tak proč to těm Youtuberům vlastně nepřát…

By