Založení akvária

27 Pro

Založení akvária

Jestliže jste se rozhodli pro pořízení akvária, musíte si nejdříve dobře rozmyslet, jestli vybudujete akvárium sladkovodní nebo mořské. Pokud jste úplní začátečníci, určitě začněte nejdříve s akváriem sladkovodním.
Mořské akvárium
Výběr a umístění nádrže
Pro výběr vhodné nádrže si nejdříve musíte promyslet, jaké druhy a množství ryb chcete chovat. Ideální je začít s nádrží o objemu 100 – 200 litrů. Pamatujte, že čím je nádrž menší, tím složitější je v ní vytvořit fungující biotop. V malém akváriu budete mít neustálé problémy s úmrtím ryb a rostlin, protože v něm nebudete schopni vytvořit ideální rovnováhu potřebných chemických prvků. Akvárium postavte na pěnovou podložku na pevný podstavec v místě, kde nebude docházet k přímému osvětlení sluncem.

Vybavení nádrže
Do nádrže nasypejte akvarijní štěrk, který bude řádně vypraný. Nejlépe zakoupený již pytlovaný v prodejně s akvarijními potřebami. Dávejte pozor, aby se nejednalo o štěrk drcený, který může poranit ryby, ani o štěrk vápenatý, který naprosté většině ryb nevyhovuje, jelikož zvyšuje tvrdost vody. Do nádrže umístěte akvarijní filtr a vzduchovací kámen. Můžete použít i externí filtr, který je účinější, lépe se čistí, není v nádrži vidět, ale jeho pořizovací náklady jsou mnohem vyšší. Pro zajištění optimální teploty vody v nádrži je potřeba do vody umístit topné těleso. To vyberete podle obsahu vody v nádrži. Obvykle jsou topná tělesa dodávána s integrovaným termostatem, na kterém nastavíme požadovanou teplotu v stupních celsia. Nádrž dovybavíte potřebnými doplňky, jako jsou různé kameny, kořeny, jeskyně a pozadí. Pozadí se lepí buď na zadní sklo z venkovní strany, nebo můžeme použít 3D pozadí, které vypadá mnohem reálněji. To se vkládá do nádrže zevnitř k zadnímu sklu, a dá se za něj schovat například topné těleso nebo sací trubice externího filtru.
Sladkovodní akvárium
Rostliny a ryby
Pokud máte akvárium v této fázi, napustíte do něj asi třetinu vlažné vody a přistoupíte k zasazení rostlin. Po umístění rostlin do nádrže, dopustíte vodu až do požadované výše a do vody přidáte dle návodu na obsahu balení chemické přípravky na úpravu vody. Jedná se především o regulátory chloru, pH, kyslíku, dusíku nebo oxidu uhličitého. Takto necháte akvárium s puštěnou filtrací a vzduchováním nejméně týden, než dojde k ustálení chemických látek ve vodě. Teprve po této době můžete přistoupit k vypuštění rybí osádky do akvária. Dříve to určitě nedělejte, protože s největší pravděpodobností dojde k úhynu ryb z důvodu nevhodného množství chemických látek ve vodě. Většina ryb dokáže dobře prosperovat ve vodě, která není zcela ideálně chemicky nastavena, ale snažte se hodnoty v nádrži co nejlépe přizpůsobit hodnotám požadovaných pro konkrétní druh.

Akvaristika je velmi zajímavý koníček, kterého není potřeba se bát. Přesto vám doporučuji, abyste si před zakoupením akvária nejdříve prostudovali literaturu zabývající se akvaristickou technikou, aby vás první případný neúspěch od tohoto koníčku neodradil.

By